Aesclepius

اطلاعات و مطالب پزشکی و دارویی برای فارسی زبانان

مضرات قطره ی بینی نفازولین (Naphazoline)

قطره ی نفازولین که به شکل هیدروکلراید تهیه می شود یک تنگ کننده ی عروق است که در اثر تماس با سطوح مخاطی به سرعت باعث تنگی عروق و در نتیجه از بین رفتن احتقان و گرفتگی مجرای بینی می گردد. نکته ی قابل توجه اینجاست که در صورت مصرف این قطره به طور مداوم به مدت 5 تا 7 روز حالتی به نام Rhinitis medicamentosa به وجود می آید که نوعی "گرفتگی بینی بازگشت کننده" محسوب می شود. یعنی بیمار برای اینکه مجاری بینی اش باز بمانند مجبور است میزان دوز و دفعات مصرف دارو را زیاد کند وگرنه بینی او دچار گرفتگی می شود. به این ترتیب نوعی وابستگی به دارو ایجاد می شود.
                                                              ...

التهاب مجاری بینی که در اثر مصرف دارو هایی از جمله نفازولین ایجاد می شود در صورت طولانی شدن مصرف باعث ایجاد turbinate hyperplasia می شود که به شکل التهاب دایمی و ایجاد توده ای می شود که تنها با جراحی قابل برداشت خواهد بود.

راه درمان این شرایط قبل ار حاد شدن و رسیدن به مرحله ی نیاز به جراحی ترک یکباره ی مصرف این قطره است. به جای آن می توان از قطره شستشوی بینی "کلرید سدیم" که دارای مواد نگهدارنده نباشد استفاده کرد که این وابستگی را ایجاد نمی کند و گرفتگی را نیز تا حدی بر طرف می کند. دارو های کورتیکواستروئیدی معروف به "کورتون" نیز می توانند مؤثر باشند که تنها با نظر پزشک بایستی مصرف شوند. تجارب شخصی از اثر بخش بودن بخور آب گرم نیز خبر می دهند.


منابع:


-http://en.wikipedia.org/wiki/Naphazoline

-http://en.wikipedia.org/wiki/Rhinitis_medicamentosaبرچسب‌ها: دارو های وابستگی آور, قطره ی بینی نفازولین
+ نوشته شده در  دوشنبه ششم شهریور ۱۳۹۱ساعت   توسط Aesclepius  |